Ekonomický systém Laura

Ekonomický systém Laura

Program pro zpracování podvojného účetnictví i daňové evidence vyvíjíme už 22 let a tomu odpovídá i jeho kvalita a naše zkušenosti.
Přestože jeho vnitřní část se značně proměnila (je nyní 32 bitový), má i plně síťovou variantu a je  pravidelně upravován podle nejnovější legislativy, základní postupy práce s programem, včetně pořizování dokladů přímo v otevřených knihách zůstávají beze změny.
Řazení jednotlivých částí je natolik konzervativní, že i takový Sir Humphrey by byl spokojený.

Řadu povinných hlášení státním úřadům (např. přihlášky i odhlášky zaměstnanců i důchodové listy) umí posílat velmi pohodlně prostřednictvím internetu.

Aktuální upgrady a opravy

Poslední soubory v sekci downloads jsou datovány 7.12.2018.

Návod

Pokud se rozhodnete provést upgrade vlastními silami, je třeba pečlivě pročíst následující návod:

1. Výběr správné verze programu.

Před stažením (download) nové verze LAURY je třeba zkontrolovat následující údaje:

  • Zda máte v počítači program LAURA pro DOS a Windows 95 nebo pro Windows 98/2000/me/XP - tyto programy nelze vzájemně zaměnit a stažením (downloadem) chybného upgrade způsobíte nefunkčnost programu! Přičemž je třeba si uvědomit, že LAURA pro DOS a Windows 95 funguje i pod operačními systémy Windows 98, Windows me i Windows XP. Nejjednodušeji tuto informaci zjistíte, když např. Průzkumníkem nahlédnete do adresáře programu LAURA. Pokud v tomto adresáři naleznete soubor laura.lbr, jedná se o verzi LAURA pro DOS a Windows 95. Pokud naleznete soubor laura.exe, jde o verzi LAURA pro Windows 98, 2000, XP.
  • Dalším důležitým údajem, který musíte zjistit, je verze programu LAURA. Tento údaj naleznete při přihlašování do programu LAURA:

    Laura Login

    Například podle předchozí přihlašovací obrazovky se jedná o verzi LAURA 3.2 podverzi 07. Je to velice důležitá informace, protože např. verze 3.1 a 3.2 nejsou vzájemně kompatibilní a stažením chybné verze programu způsobíte jeho nefunkčnost! Pokud vlastníte verzi 3.1 a chtěli byste upgradovat program LAURA na verzi 3.2, jedná se o placený upgrade. Kontaktujte svého prodejce, od kterého jste program zakoupili, nebo přímo naši firmu R2 SOFTWARE, v. o. s. a žádejte informace o novinkách ve vyšší verzi programu LAURA.
  • Pokud již znáte typ programu a číslo verze, snadno v níže uvedené tabulce vyberete správný upgrade pro vaši verzi programu. Bez nebezpečí můžete přeskočit libovolný počet podverzí. Např. podverzi 03 můžete upgradovat na podverzi 09 (tedy např. LAURA 3.203 na LAURA 3.209).

2. Podmínky upgrade.

Podle typu programu a čísla jeho verze vyberte v níže zobrazené tabulce správný odkaz a klikněte na něj myší. Zobrazí se podmínky provedení operace. Pokud s těmito podmínkami souhlasíte, klikněte myší na Souhlasím dole na obrazovce.

3. Stažení (download) nerozbaleného souboru.

Tento krok ještě nezmění váš program, takže jediné nebezpečí, které při stahování (downloadu) souboru hrozí, je vyčerpání prostoru na vašem pevném disku. Je dobré zkontrolovat, zda máte na tomto disku dostatek místa. Budete potřebovat cca 15MB volného místa. Po kliknutí myší na Souhlasím zobrazí váš prohlížeč dotaz, kde vyberete "Uložit soubor na disk" a potvrdíte.

4. Cílový adresář.

Následně je třeba vybrat adresář, do kterého soubor uložíte. Doporučujeme zvolit přímo adresář programu LAURA, provedení upgrade bude jednodušší. Adresář programu LAURA bude pravděpodobně mít ve svém názvu slovo "LAURA", ale podle místní instalace může být nazván i jinak. Pokud si nejste jistí, raději zavolejte odborníka.

Pokud jste již upgrade prováděli, může se vás systém po zvolení cílového adresáře zeptat, zda si přejete přepsat původní soubor. Můžete bez nebezpečí souhlasit. Stahování souboru může trvat podle typu připojení k internetu 15 minut až hodinu a v některých případech i více. Soubor bude mít velikost podle verze programu LAURA od 3.5MB až po 4.5MB.

5. Možné problémy.

Konec stahování souboru vám prohlížeč ohlásí a sdělí, zda dopadlo úspěšně. Je tedy dobré si toto hlášení bedlivě přečíst. Pokud dojde při stahování k chybě, je třeba proces zopakovat, protože další kroky upgrade by mohly vést k nefunkčnosti programu LAURA, pokud nebyl soubor správně z internetu stažen.

6. Provedení vlastního upgrade.

Tento krok završí celý upgrade programu LAURA na vyšší podverzi. Máte dvě možnosti, jak tuto operaci provést. Pro méně zkušené uživatele doporučujeme první uvedenou možnost.

  • Tento postup předpokládá, že jste předchozí stažení programu namířili správně do adresáře programu LAURA. (Ověřit si to můžete tím, že v adresáři programu LAURA je po předchozích krocích soubor ghost.exe nebo ghostw.exe - podle typu programu). Klikněte myší na tento odkaz. Pak postupujte jako v bodu Cílový adresář (opět zvolíte "Uložit soubor na disk" a vyberete adresář programu LAURA). Dojde ke stažení krátkého programu upgrade.bat, který upgrade automaticky provede. Jakmile dokončíte stahování programu upgrade.bat, najděte jej (např. přes Průzkumníka) v adresáři programu LAURA a spusťte jej. Tento program automaticky upgrade provede stejným postupem, jako je popsán následujícím bodu.
  • Přejmenujte soubor ghost.lbr v adresáři programu LAURA na jméno např. ghost.lbb. Tím jste si vytvořili záložní kopii pro případ neúspěšného upgrade. Následně spusťte program ghost.exe popř. ghostw.exe (podle typu programu) v adresáři programu LAURA - vznikne nový soubor ghost.lbr. Upgrade je proveden.

7. Pokud se upgrade nepodaří.

Jestliže po provedení upgrade přestal program LAURA fungovat, můžete se vrátit k předchozí verzi programu, který jste používali. Jestliže jste postupovali správně, najdete v adresáři programu LAURA soubor ghost.lbb. Vymažte nefunkční program ghost.lbr a soubor ghost.lbb přejmenujte na ghost.lbr. Tím byste měli dosáhnout navrácení původní podverze programu LAURA.

Zpět na downloady